Naukowcy zidentyfikowali trzy etapy starzenia się człowieka

Czy to prawda, że organizm człowieka starzeje się każdego kolejnego dnia? Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Stanach Zjednoczonych zakwestionowali koncepcję codziennego starzenia się organizmu ludzkiego i wskazali trzy punkty wiekowe, w których organizm znacznie się zmienia – czytamy w magazynie popularnonaukowym „Focus”.

Eksperci zbadali osocze krwi 4263 osób w wieku od 18 do 95 lat. Po zbadaniu około trzech tysięcy różnych typów białek, doszli do wniosku, że ich proporcje nie zmieniły się od dziesięcioleci. Jednak u osób w wieku 34, 60 i 78 lat, stwierdzono istotne zmiany poziomu białka.

Badanie mówi, że fluktuacje te mogą być związane ze zmianami w organizmie jako całości. Nie jest jeszcze jasne, jak dokładnie białka lub skład krwi, wpływają na proces starzenia się, ale eksperymenty na myszach pokazują, że transfuzje krwi od młodych osób, mają pozytywny wpływ na te starsze.

W lutym japońscy naukowcy znaleźli lek, który może zatrzymać starzenie się i odmłodzić ludzki organizm.

„Jego stosowanie może rozpocząć się za pięć do dziesięciu lat” – powiedział Makoto Nakanishi, profesor w Instytucie Medycyny na Uniwersytecie Tokijskim.

Dodaj komentarz