Naukowcy zidentyfikowali nieoczekiwaną przyczynę przedwczesnej śmierci

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że poczucie samotności zwiększa ryzyko powikłań chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

W badaniu uczestniczyło 13 436 pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, arytmią, niewydolnością serca lub chorobą zastawki serca. Wolontariusze wypełnili ankiety, które wskazywały na stan ich zdrowia fizycznego i psychicznego, styl życia, w tym tendencję do złych nawyków, a także interakcje z innymi ludźmi.

Poprzednie badania wykazały, że samotność wiąże się z chorobą niedokrwienną serca i udarem. Jednak wyniki nowej pracy pokazują, że samotność i izolacja społeczna pacjentów przyczyniły się do powikłań, niezależnie od rodzaju chorób sercowo-naczyniowych, które mieli. Zależność ta utrzymywała się w korelacji z dodatkowymi czynnikami, w tym paleniem, spożywaniem alkoholu, wagą, wiekiem i poziomem wykształcenia.

Badania wykazały, że ryzyko przedwczesnej śmierci u mężczyzn i kobiet, którzy żyją samotnie, wzrasta około dwukrotnie. Ponadto, poczucie samotności przyczyniło się do depresji, lęku i pogorszenia ogólnej jakości życia uczestników eksperymentu.

Dodaj komentarz