Naukowcy wymienili czynnik ułatwiający przebieg koronawirusa

Naukowcy wymienili czynnik ułatwiający przebieg koronawirusa. Eksperci opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie „Gut British Medical Association”.

Według ekspertów, pewien rodzaj bakterii jelitowych i ich liczba, wpływają na nasilenie zakażenia koronawirusem, a także częściowo determinują odpowiedź immunologiczną na chorobę.

Naukowcy są przekonani, że utrzymując w organizmie pożyteczne bakterie jelitowe, można złagodzić objawy i nasilenie choroby. Podkreślają, że możliwe jest, iż utrzymywanie się niektórych ustępujących objawów nawet po 80 dniach od ich pierwszego pojawienia się, może wynikać właśnie z zachwiania równowagi mikroflory jelitowej. Zdaniem ekspertów, powoduje to osłabienie odporności i prowadzi do długotrwałych konsekwencji zakażenia koronawirusem.

Wcześniej chińscy lekarze powiedzieli, że trzy czwarte pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19, ma utrzymujące się objawy i powikłania spowodowane chorobą. Według ekspertów, 63 procent pacjentów skarży się na zmęczenie lub osłabienie mięśni przez długi czas po chorobie. 26 procent zgłasza problemy ze snem, a 23 procent odczuwa lęk i depresję.

Dodaj komentarz