Naukowcy wymienili ćwiczenia, które obniżają ciśnienie krwi

Rozciąganie okazało się skutecznym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi. To ćwiczenie działa lepiej na układ sercowo-naczyniowy niż chodzenie. Do wniosków tych doszli kanadyjscy naukowcy, a ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Physical Activity and Health”.

Jednocześnie, jak podkreślają autorzy pracy, osobom z nadciśnieniem tętniczym zaleca się długie spacery, a także jazdę na rowerze i jazdę na nartach – aktywności te sprzyjają bowiem spalaniu tłuszczu oraz obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. Rozciąganie, zdaniem ekspertów, jest jednym z najlepszych i zarazem najwygodniejszych ćwiczeń, które można wykonywać w domu. Nie zajmuje dużo czasu, nie trzeba go dostosowywać do pogody, a także można to zrobić nawet podczas oglądania filmu.

„Kiedy rozciągasz mięsień, rozciągasz również wszystkie naczynia krwionośne, które odżywiają mięśnie, w tym duże tętnice. Jeśli zmniejszysz sztywność tętnic, zmniejszy się opór przepływu krwi, co oznacza, że ​​ciśnienie krwi nie wzrośnie” – wyjaśniają eksperci z University of Saskatchewan.

Wcześniej informowano, że różnica w pomiarze ciśnienia krwi na lewym i prawym ramieniu, może wskazywać na wysokie ryzyko udaru, zawału serca, a w konsekwencji przedwczesnej śmierci. Górną granicą normy była różnica 10 milimetrów słupa rtęci.

Dodaj komentarz