Naukowcy wyhodowali mini-mózg z ludzkiej tkanki za pomocą druku 3D.

Naukowcy wyhodowali mini-mózg z ludzkiej tkanki za pomocą druku 3D. Taki organoid nie ma funkcji pełnoprawnego narządu, ale jest wygodną platformą do obserwacji wzrostu i rozwoju tkanek nerwowych – informuje The Independent.

Podczas eksperymentu naukowcy zastosowali nową technologię opartą na mikrofluidyce, w której składniki odżywcze są dostarczane przez maleńkie rurki. Druk trójwymiarowy pozwala obniżyć koszty produkcji biochipów z kanałami i studzienkami, w których hodowane są żywe tkanki. Dostępne w handlu szalki do hodowli mają kilka wad, na przykład nie są kompatybilne z niektórymi mikroskopami, a składniki odżywcze wymagane do wzrostu komórek, nie wnikają w głąb organelli.

Wyniki badania wykazały, że w nowych biochipach drukowanych na drukarce 3D, tkanka mózgowa ma znacznie większe szanse na przetrwanie tygodnia niż w normalnych. Wewnątrz komory zapewniona jest ciągła perfuzja, która naśladuje fizjologiczne środowisko żywej tkanki i zmniejsza ryzyko śmierci komórek wewnątrz symulacji małego mózgu.

Zdaniem ekspertów, to niezwykłe odkrycie tworzy również całkowicie izolowane środowisko do odtwarzania interakcji między ludzkimi organellami a patogenami, w tym koronawirusem.

Dodaj komentarz