Naukowcy udowodnili skuteczność medytacji w walce z nadwagą

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z McGill University, ludzie praktykujący medytację, poprawiają świadomość swoich fizycznych i duchowych doznań, przez co są w stanie łatwiej przestrzegać diety i osiągać lepsze wyniki w utracie wagi. Eksperci doszli do swoich wniosków po dokonaniu analizy danych pochodzących z 19 badań przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Podczas działań pilotażowych poproszono uczestników o ćwiczenie formalnych technik medytacyjnych, mających na celu podniesienie świadomości w dziedzinie żywienia. Praktykę medytacyjną przeprowadzono zarówno oddzielnie, jak i połączeniu z innymi metodami. Czynnikiem kontrolującym były zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia.

Rezultaty ujawniły bezpośrednią korelację pomiędzy świadomym postrzeganiem utraty wagi i zmianą szkodliwych nawyków żywieniowych. Ponadto stwierdzono, że celowa praktyka medytacyjna, odniosła pozytywny skutek nawet po zakończeniu badań. Uczestnicy wciąż tracili na wadze. Średnia utrata masy ciała wynosiła 3,5% wartości pierwotnej. W tym samym czasie ci, którzy testowali inne, nie polegające na świadomej percepcji metody, aby pozbyć się niezdrowych nawyków żywieniowych, ponownie przybierali na wadze aż do końca okresu próbnego.

Dodaj komentarz