Naukowcy udowodnili korzyści płynące ze stymulacji mózgu w walce ze starzeniem się

Naukowcy z Northwestern University w Stanach Zjednoczonych odkryli, że stymulacja elektryczna centrów pamięci w mózgach osób starszych, poprawia zdolności poznawcze do poziomu charakterystycznego dla osób w młodym wieku.

W badaniu wzięło udział 16 osób w wieku od 64 do 80 lat z problemami pamięci starczej. Naukowcy przeprowadzili przezczaszkową stymulację elektromagnetyczną hipokampa – struktury odpowiedzialnej za tworzenie pamięci długotrwałej.

Hipokamp nie może być stymulowany bezpośrednio, ponieważ jest zbyt głęboki, aby można to było przeprowadzić bezinwazyjnie. Badacze odkryli jednak, że jest on związany z częścią płata ciemieniowego, którego lokalizacja różni się nieco u różnych osób. Aktywność nerwowa tej strefy jest zsynchronizowana z hipokampem, więc naukowcy działali na niego poprzez stymulację o wysokiej częstotliwości.

Dzień po ostatniej sesji, uczestnicy przeszli test pamięci, który wykazał, że zdolności poznawcze badanych osiągnęły poziom typowy dla osób młodych. Jednak naukowcy nadal nie wiedzą, jak długo mogą utrzymać się te efekty, więc planują powtórzyć eksperyment z dłuższą ekspozycją stymulacji.

Nowe podejście zostanie wkrótce przetestowane na pacjentach z wczesnym stadium choroby Alzheimera.

Dodaj komentarz