Naukowcy skrytykowali suszarki w publicznych toaletach

Brytyjscy naukowcy poinformowali, że suszarki do rąk zamontowane w toaletach publicznych, przyczyniają się do rozprzestrzeniania się zarazków.

Według badaczy, w celu osuszenia rąk z wody po ich umyciu bardziej odpowiednie do tego celu są papierowe ręczniki. Badania przeprowadzane przez lekarzy wykazały, że potężny strumień ciepłego powietrza może przyczynić się do rozprzestrzeniania się bakterii.

Łącznie przeprowadzono 120 testów zastosowując dwa rodzaje osuszania rąk: nadmuch powietrza z elektrosuszarek oraz stosowanie ręczników papierowych. Podczas badań naukowcy symulowali skażone bakteriami Lactobacillus (które powszechnie występują w toaletach) ręce. W niektórych eksperymentach lekarze zastosowali specjalny spray do rąk, dzięki któremu mogli obserwować ruch cząstek wody na suszących się rękach.

Następnie mierzono ilość bakterii na dłoniach, w pobliżu suszarki, na ręcznikach, jak również w różnych odległościach od suszarki. Ponadto, naukowcy zaobserwowali, jak zmienia się ilość bakterii Lactobacillus podczas korzystania z tych urządzeń.

Najbardziej niebezpieczne są elektrosuszarki, w których ręce są suszone poprzez opuszczanie ich do otworu wewnątrz urządzenia (pierwszy typ). Trochę bardziej bezpieczna jest pionowa wersja suszarek, w której nawiew odbywa się dolną częścią urządzenia (typ drugi). Ręczniki papierowe są najmniej niebezpieczne. Stosowanie papierowego ręcznika jest 27 razy bezpieczniejsze od stosowania suszarek pierwszego typu i pięć razy bardziej bezpieczne niż suszarki typu drugiego.

Jak zauważają lekarze, bakterie zaczynają rozprzestrzeniać się z suszarki w wyniku niestarannego mycia rąk. Osoba, która używa takiego urządzenia może liczyć się z ryzykiem zakażenia bakteriami. Jest to związane z nieodpowiednim użyciem suszarki, zwłaszcza pierwszego typu.

Zalecane jest wtedy osuszanie wody po umyciu rąk za pomocą papierowych ręczników. Wyniki badań zawierają oddzielną informację o zagrożeniach związanych z instalacją takich urządzeń w placówkach ochrony zdrowia.

Rezultaty badań opublikowano w „Journal of Infection Hospital” oraz zostały one zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji związanej z chorobami zakaźnymi, która odbyła się w Lyonie we Francji. Krótko można się z nimi zapoznać również w materiałach, które znajdują się na Uniwersytecie w Leeds.

Dodaj komentarz