Naukowcy: Rzucenie palenia poprawia obronę organizmu przed…

Naukowcy z Sanger Institute i University College London w Wielkiej Brytanii, nazwali prosty sposób ochrony przed rakiem płuc. Udowodnili, że rzucenie palenia poprawia obronę organizmu przed nowotworami tego narządu.

Eksperci przeanalizowali wyniki biopsji płuc 16 pacjentów, w tym palaczy, byłych palaczy, osób nigdy nie palących i dzieci. Sekwencję nukleotydową DNA 632 pojedynczych komórek zrekonstruowano i określono różnice genetyczne.

Okazało się, że chociaż komórki nie były złośliwe, w 9 na 10 komórkach palaczy wykryto do 10 tysięcy dodatkowych mutacji w porównaniu do osób niepalących. Zmiany te były spowodowane bezpośrednią ekspozycją na chemikalia w dymie tytoniowym. Ponad jedna czwarta uszkodzonych komórek miała co najmniej jedną mutację, która przyczyniła się do raka. To wyjaśnia, dlaczego ryzyko raka jest znacznie wyższe u osób palących papierosy.

Jednak ci, którzy rzucili palenie, mieli cztery razy więcej zdrowych komórek niż osoby wciąż palące. To obala mit, że po długim okresie palenia, rzucenie tego złego nawyku nie ma sensu. Jednak palenie powoduje również głębokie i trwałe uszkodzenia, które prowadzą do rozedmy płuc.

Dodaj komentarz