Naukowcy przetestowali skuteczność maseczek na chomikach

Naukowcy z University of Hong Kong przeprowadzili test maseczek na chomikach. Udało im się udowodnić wysoką skuteczność masek medycznych w walce z zakażeniem koronawirusem.

Okazało się, że osobiste wyposażenie ochronne w znacznym stopniu pomaga ograniczyć bezdotykową transmisję wirusa.

W eksperymencie wzięły udział 52 chomiki. Naukowcy zbudowali specjalną strukturę do eksperymentów. Po jednej stronie komórki umieszczono jednego chomika zakażonego koronawirusem, a po drugiej trzy zdrowe chomiki. Ponadto, między komórkami naukowcy zainstalowali wentylatory, które „przenoszą” infekcję z zainfekowanego gryzonia na zdrowego. Ponadto, między komórkami naukowcy umieścili specjalną „partycję maski”.

Eksperci przeprowadzili trzy testy: w jednym z nich „ścianę maski” umieszczono w komórkach z zainfekowanymi zwierzętami, w drugiej – w komórkach ze zdrowymi chomikami, w trzeciej – wcale nie umieszczono. Tydzień po eksperymencie 10 na 15 zdrowych chomików znajdujących się w komórkach bez partycji, dostało zakażenia koronawirusem. Co więcej, w przypadkach, gdy maski zostały zainstalowane w komórkach z zainfekowanymi zwierzętami, zainfekowano tylko 2 z 12 gryzoni w przeciwnej klatce. Po umieszczeniu przegrody tylko w komórce ze zdrowymi chomikami podczas testu, 4 na 12 gryzoni zachorowało.

Eksperci doszli do wniosku, że transmisję koronawirusa można zmniejszyć o 50 procent podczas noszenia masek medycznych.

Dodaj komentarz