Naukowcy przestrzegają przed piciem kawy w ciąży

Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka im. Eunice Kennedy Schrafer, ostrzegają przed piciem kawy w czasie ciąży. Jak sugerują przeprowadzone przez nich badania, może to prowadzić do przyszłych problemów zdrowotnych u dziecka.

Podczas eksperymentu, eksperci przeanalizowali dane zebrane od ponad dwóch tysięcy kobiet w 8-13 tygodniu ciąży. Jedna grupa mogła wypijać pół filiżanki kawy dziennie, druga w ogóle nie piła kofeiny.

Okazało się, że dzieci urodzone przez kobiety z pierwszej grupy, były o 66 gramów lżejsze niż te, których matki odmówiły picia napoju.

„Mniejsze dziecko po urodzeniu, już jako dorosły człowiek, może mieć problemy z otyłością, chorobami serca i cukrzycą – twierdzą naukowcy.

Należy zauważyć, że nawet niewielkie spożycie kofeiny w czasie ciąży, może prowadzić do opóźnień w rozwoju wewnątrzmacicznym płodu.

„Nasze wyniki wskazują, że rozsądne byłoby ograniczenie lub nawet całkowite wyeliminowanie, napojów zawierających kofeinę w czasie ciąży” – powiedział jeden z autorów badania, dr Grantz.

Dodaj komentarz