Naukowcy pracują nad uniwersalną szczepionką przeciwko szerokiemu zakresowi szczepów i podtypów wirusa grypy

Naukowcy ze szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku przedstawili wyniki wstępnych badań klinicznych pierwszej na świecie uniwersalnej szczepionki przeciwko szerokiemu zakresowi szczepów i podtypów wirusa grypy. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Medicine”.

Nowa szczepionka oparta jest na chimerycznej hemaglutyninie (HA) i może wyeliminować potrzebę corocznego ponownego szczepienia. Konwencjonalne szczepionki przeciw grypie indukują przeciwciała neutralizujące, które są skierowane przeciwko określonej domenie HA, białku otoczki wirusa, które pomaga patogenowi wchodzić w interakcje z receptorami komórki i wnikać do nich. Jednak domena ta może ulegać mutacjom, co prowadzi do pojawienia się nowych szczepów wirusów odpornych na wszystkie istniejące szczepionki. Chimeryczna szczepionka celuje w inne miejsce HA, które jest mniej podatne na mutacje, neutralizując w ten sposób różne szczepy wirusa.

W badaniach klinicznych fazy 1 oceniano bezpieczeństwo i immunogenność szczepionki u 65 ochotników w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że szczepionka była w stanie wywołać silną odpowiedź immunologiczną, która utrzymywała się przez co najmniej 18 miesięcy.

Dodaj komentarz