Naukowcy po raz pierwszy zatrzymali starzenie się komórek

Po raz pierwszy w historii specjalistom z Uniwersytetu Stanforda udało się odmłodzić ludzkie komórki. Według czasopisma „Nature”, odmłodzony materiał wchłonął składniki odżywcze i usunął resztki komórkowe.

Naukowcy zainicjowali uruchomienie specjalnego mechanizmu, który pozwalał na syntezę niektórych białek przez ograniczony czas. W wyniku eksperymentów z RNA, komórka została zmuszona do wytworzenia czynników Yamanaki – specjalnych białek, które odgrywają ważną rolę w rozwoju zarodka.

W wyniku odmłodzenia, wiele czynników starzenia związanych z ciałem komórkowym, zaczęło się cofać. Naukowcy zauważyli, że komórki te naprawdę były młodsze, ponieważ nie można było ich odróżnić od późniejszych próbek. W niektórych przypadkach, komórki były o 1,5–3,5 lat młodsze niż ich rówieśnicy.

W badaniu stwierdzono, że przeprowadzone testy mają ogromne znaczenie dla badania procedury starzenia. Naukowcy mają nadzieję, że uzyskane przez nich wyniki przyczynią się do opracowania nowych leków, które pomogą zwalczyć wiele chorób związanych ze starością.

Dodaj komentarz