Naukowcy ostrzegają przed skutkami ubocznymi po połączeniu szczepionek przeciwko COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego ostrzegają przed stosowaniem dwóch rodzajów szczepionek przeciwko COVID-19 u jednej osoby. Ich zdaniem w wyniku takiego działania może dojść do większej liczby skutków ubocznych. Szczególnie dotyczy to szczepionek AstraZeneca i Pfizer.

Badania przeprowadzono na uczestnikach w wieku powyżej 50 lat, a szczepionki podano w odstępie czterech tygodni. Stwierdzono, że łagodne do umiarkowanych reakcje na szczepionkę, takie jak zmęczenie i ból głowy, były znacznie częstsze, gdy podano dwie różne szczepionki, niż gdy osoba została zaszczepiona dwukrotnie jednym rodzajem szczepionki.

Autor badania i profesor z Oksfordu Matthew Snape powiedział dziennikarzom, że skutki uboczne „są mniej więcej podobne do tych samych reakcji, które obserwujemy w standardowych sytuacjach, ale po prostu zdarzają się częściej”. Według Snape’a objawy, choć nieprzyjemne, nie są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Wśród ważnych konsekwencji wskazano na zwiększone prawdopodobieństwo silnego zmęczenia – na tyle poważne, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty. Stwierdzono to u około 10 procent uczestników podczas mieszania dawek szczepionki, w porównaniu z około 3 procentami w innej grupie osób.

Według badań wszystkie objawy ustąpiły w ciągu 48 godzin.

Dodaj komentarz