Naukowcy ostrzegają kobiety w ciąży przed zażywaniem aspiryny

Ciąża to czas, kiedy kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na przyjmowane leki. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze, środki przeciwbólowe, w szczególności aspiryna, przyjmowana przez kobiety w okresie ciąży, aż 2,5-krotnie zwiększa ryzyko rozwoju porażenia mózgowego.

Badacze przeanalizowali dane medyczne zebrane od 185 617 kobiet. Naukowcy odkryli, że około 5 tysięcy z nich w czasie ciąży łagodziło ból przy pomocy aspiryny, ok. 5 tysięcy kobiet stosowało w ciąży ibuprofen, zaś 90 tys. ciężarnych zażywało paracetamol. U 357 noworodków wykryto zaburzenia w funkcjonowaniu tkanki mózgowej.

Naukowcy odkryli, że aspiryna i paracetamol, znacząco zwiększają ryzyko rozwoju porażenia mózgowego. Wyniki eksperymentów wykazały wpływ paracetamolu na wzrost częstości występowania obustronnego porażenia mózgowego o 30% oraz w jednym przypadku aż o 50%.

Zdaniem badaczy, największym niebezpieczeństwem jest paracetamol zażywany w połowie ciąży. Z kolei, wykazano, że aspiryna zwiększa ryzyko porażenia mózgowego aż 2,5-krotnie.

Dodaj komentarz