Naukowcy opracowali urządzenie pozwalające na pisanie na ekranie komputera za pomocą gałek ocznych

Naukowcy z francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych (CNRS), opracowali w pełni działające urządzenie pozwalające na pisanie na ekranie komputera za pomocą gałek ocznych. Ten zdumiewający przyrząd posłużyć może osobom sparaliżowanym bądź okaleczonym, w samodzielnym komunikowaniu się ze światem.

Jak tłumaczą członkowie zespołu z „Instytutu Mózgu i Rdzenia kręgowego” w CNRS, pracujący nad projektem, jest to przede wszystkim wielka nadzieja dla osób chorych na paraliż, jednak może to dawać także osobom zdrowym „możliwość wypowiadania się i komunikowania w bardziej swobodny i twórczy sposób”. Urządzenie poprzez śledzenie ruchu na siatkówce, odzwierciedla je na ekranie komputera. Za pomocą systemu śledzenia wzroku pozwala to użytkownikowi na „pisanie” cyfr, liter, tworzenie prostych rysunków, a nawet umożliwia mu podpisywanie się.

Dotychczasowe urządzenia tego typu pozwalały jedynie, poprzez ruch oczu, na wybór z ograniczonej bazy słów, liter czy znaków. Wynalazek francuskich naukowców pozwala natomiast na wprowadzanie dowolnych danych, co znacząco zwiększa możliwości komunikowania się. Obsługa urządzenia wymaga nieco wprawy, by móc w pełni wykorzystać jego potencjał, jednak później jego możliwości są niemal nieograniczone.

Dodaj komentarz