Naukowcy opracowali test krwi, który określa prawdopodobieństwo rozwoju gruźlicy

Rocznie na całym świecie z powodu gruźlicy umiera około 2 milionów ludzi. Według statystyk medycznych, obecnie liczba osób zakażonych chorobą, zmniejszyła się do 1,7 miliona.

Naukowcy otworzyli innowacyjny test krwi w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia gruźlicy. Eksperci z Uniwersytetu Kapsztadzkiego przeprowadzili badanie z udziałem 4466 ochotników ze wskaźnikami ujemnymi na HIV. Po zbadaniu próbek krwi od badanych, naukowcy ustalili wysokie ryzyko zachorowania na gruźlicę w ciągu 2 lat u osób z 4 funkcjonującymi genami z grupy „RISK4”. Dokładność i wiarygodność opracowanej analizy, została wzmocniona przez uwzględnienie kilku markerów choroby.

Eksperci mają nadzieję, że ich badanie pomoże zwiększyć skuteczność środków zapobiegawczych i powstrzyma rozwój gruźlicy u pacjentów wysokiego ryzyka.

Gruźlica – choroba wciąż aktualna

Gruźlica jest chorobą zakaźną, która zwykle atakuje płuca. W porównaniu z innymi chorobami wywoływanymi przez jeden czynnik zakaźny, gruźlica jest drugim co do wielkości „zabójcą” na świecie. W 2015 r. z powodu tej choroby zmarło 1,8 miliona osób, a 10,4 miliona zachorowało. W XVIII i XIX wieku, w całej Europie i Ameryce Północnej szalała epidemia gruźlicy, zanim niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył w 1882 roku drobnoustrojowe przyczyny tej choroby. Po odkryciu Kocha, opracowanie szczepionek i skuteczne leczenie farmakologiczne, doprowadziło do przekonania, że ​​choroba została prawie pokonana. Rzeczywiście, w pewnym momencie Organizacja Narodów Zjednoczonych przewidziała, że ​​do 2025 roku, gruźlica (TB) zostanie całkowicie wyeliminowana. Jednak, w połowie lat 80. XX wieku, przypadki gruźlicy zaczęły wzrastać na całym świecie, do tego stopnia, że ​​w 1993 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że mamy do czynienia z globalną sytuacją kryzysową.

Objawy gruźlicy

Gruźlica jest patogenem przenoszonym drogą powietrzną, co oznacza, że ​​bakterie powodujące gruźlicę mogą rozprzestrzeniać się w powietrzu od osoby do osoby. Jest jedną z trzech głównych przyczyn śmierci kobiet w wieku od 15 do 44 lat. Wśród najważniejszych objawów choroby wymienić należy: kaszel, gorączkę, nocne poty, utratę masy ciała itp.

Dodaj komentarz