Naukowcy opracowali dokładny i wszechstronny test na koronawirusa

Naukowcy z Columbia University i Sun Yat-sen University w Chinach, opracowali bardzo czuły, uniwersalny test na przeciwciała przeciwko wszystkim znanym koronawirusom, w tym zmutowanym wariantom SARS-CoV-2 – poinformowano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Communications Biology”.

Naukowcy stworzyli czip HCoV-Peptide zawierający trzy miliony markerów odpornościowych pokrywających białka wszystkich koronawirusów, które zakażają ludzi. Specjaliści w pierwszej kolejności przeanalizowali próbki krwi pobrane od osób z bezobjawowymi, łagodnymi lub ciężkimi zakażeniami SARS-CoV-2, a także z grup kontrolnych, w tym od osób zdrowych oraz osób narażonych na SARS-CoV-1 i sezonowe koronawirusy.

Eksperci zidentyfikowali 29 peptydów, które są specyficzne dla SARS-CoV-2 i mają do niego wysokie powinowactwo. HCoV-Peptide został przetestowany z innymi próbkami krwi od zdrowych ludzi, pacjentów z COVID-19 i ludzi z przeciwciałami przeciwko innym koronawirusom. Wyniki pokazały, że nowe podejście ma 98% swoistość i czułość.

Dodaj komentarz