Naukowcy odkryli związek między treningiem a zmęczeniem mózgu

Podczas intensywnego treningu zmęczone jest nie tylko nasze ciało, ale także nasz mózg – wykazało badanie, przeprowadzone na zlecenie National Institute of Sport, Expertise and Performance (INSEP) we Francji, który przygotowuje sportowców do igrzysk olimpijskich.

Niektórzy sportowcy cierpieli na „zespół przetrenowania” i odczuwali nieodparte uczucie zmęczenia. Uniwersytet postanowił dowiedzieć się, czy to zmęczenie jest związane z przeciążeniem mózgu, jak podczas pracy umysłowej.

Matthias Pessiglione, lekarz ze szpitala Drink-Salpetrier w Paryżu zauważył, że nadmierne ćwiczenia obciążają obszar mózgu odpowiedzialny za kontrolę poznawczą. Według naukowców, to zmęczenie wpływa na sposób dokonywania wyborów przez człowieka. Badacze przeprowadzili testy wśród sportowców i udowodnili, że po fizycznym przeciążeniu, mózg wybiera najgorszą ze wszystkich możliwych opcji (osoba dokonuje wyboru, który doprowadzi do natychmiastowego, choć niezbyt dobrego wyniku).

Naukowcy podają, że to badanie może być przydatne nie tylko dla sportowców. Uważają, że monitorowanie poziomu zmęczenia jest ważne, aby zapobiec złym decyzjom w kwestiach politycznych, sądowych lub gospodarczych.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Current Biology”.

Dodaj komentarz