Naukowcy odkryli przyczynę rozwoju agresywnego raka skóry

Naukowcy z Queen Mary University of London w Wielkiej Brytanii odkryli przyczynę, dla której rak skóry może tworzyć wtórne guzy, rozwijając się w agresywną postać choroby. Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „Nature Communications”.

Naukowcy odkryli, że istnieje wysoce inwazyjna subpopulacja komórek czerniaka zlokalizowana na skraju pierwotnego guza, zwana komórkami owodniokształtnymi. Komórki rakowe wytwarzają cząsteczkę zwaną Wnt11, która wiąże się z drugą cząsteczką na powierzchni komórek rakowych, zwaną FZD7. Następnie aktywowane jest białko DAAM1, które z kolei aktywuje białko Rho A, które jest regulatorem przenikania komórek nowotworowych do zdrowych tkanek.

Zdolność komórek czerniaka do rozprzestrzeniania się w organizmie wynika z faktu, że cząsteczki sygnałowe są również zaangażowane w rozwój zarodka ludzkiego. Czerniak powstaje z komórek skóry wytwarzających pigment, zwanych melanocytami, które powstają z komórek grzebienia nerwowego. Komórki grzebienia nerwowego wyróżniają się rozwiniętą zdolnością do migracji w organizmie człowieka, rozwijając się w różnorodne struktury.

Dodaj komentarz