Naukowcy odkryli przyczynę powstawania skrzepów białka tau w mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Metropolitan w Tokio odkryli przyczynę powstawania skrzepów białka tau w mózgu, zabijających neurony i powodujących śmiertelną i nieuleczalną chorobę Alzheimera. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie medycznym „Journal of Biological Chemistry”.

Naukowcy zbadali rolę enzymu MARK4, który bierze udział w ruchliwości cytoszkieletu komórek. Białko tau jest ważną częścią struktury komórkowej. Jednak gdy mutacja wystąpi w genie kodującym enzym MARK4, ryzyko rozwoju choroby Alzheimera jest znacznie większe. Podczas eksperymentu zespół wprowadził sztuczne mutacje MARK4 do komórek much, które również wytwarzają ludzkie tau, i zbadał, jak białka zmieniają się w ciele owada.

Okazało się, że zmutowana forma enzymu powoduje zmiany w białku tau, tworząc patologiczną formę. Związek ten miał dużą liczbę pewnych grup chemicznych, które przyczyniają się do nieprawidłowego fałdowania cząsteczki, a także łatwo tworzył słabo rozpuszczalne agregaty i skupiska, które powodowały śmierć neuronów.

Dodaj komentarz