Naukowcy odkryli nowy typ naczyń krwionośnych
Naukowcy z Uniwersytetu w Duisburgu-Essen (Niemcy) odkryli nieznaną wcześniej sieć małych naczyń krwionośnych w ludzkich kościach. Odkrycie to może pomóc wyjaśnić, w jaki sposób podawanie zastrzyków z lekami bezpośrednio do szpiku kostnego, promuje rozprzestrzenianie się ich po całym organizmie.
Zdaniem ekspertów, te kanały, zwane naczyniami transkortowymi, pomagają komórkom krwi szybko przeniknąć do różnych narządów i części ciała. W sytuacjach awaryjnych, takich jak np. na polu walki, lekarze często nie mają czasu lub nie mogą szybko znaleźć żyły, więc podają zastrzyki bezpośrednio do kości. Wiadomo, że uratowało to życie wielu ciężko rannych żołnierzy, ale dopiero teraz naukowcy wiedzą więcej na temat struktury anatomicznej, dzięki której taka pomoc medyczna okazała się skuteczna.
Badacze wykorzystali cynamon etylowy – substancję chemiczną, która odbarwiła kości i uczyniła je przezroczystymi, w celu identyfikacji naczyń. Następnie kości piszczelowe myszy zbadano przy użyciu światła fluorescencyjnego i mikroskopii rentgenowskiej. Naukowcy zidentyfikowali kilkaset naczyń przechodzących przez substancję kostną.
Podobny układ grubszych naczyń krwionośnych stwierdzono również w kości piszczelowej u ludzi, ale konieczne będzie przeprowadzenie dalszych badań w celu określenia ich funkcji.