Naukowcy odkryli nowy sposób zwalczania COVID-19

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem Uniwersytetu w Bristolu (Wielka Brytania) odkrył strukturę w białku S koronawirusa, którą można wykorzystać do zapobiegania infekcji SARS-CoV-2 i rozwojowi ciężkiego przebiegu COVID-19. Potencjalny nowy sposób zwalczania patogenu opisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Science”.

Naukowcy wykorzystali kriomikroskopię elektronową do szczegółowego zbadania struktury białka S na poziomie atomowym. Związek ten, zwany także białkiem kolczastym, znajduje się na powierzchni wirusa i wiąże się z receptorami ACE2 na powierzchni ludzkich komórek, umożliwiając wirusowi wnikanie i replikację, powodując uszkodzenie tkanki. Na podstawie analizy uzyskanych danych wyprowadzono trójwymiarową strukturę białka.

Naukowcy odkryli, że białko S zawiera „kieszonkę” zawierającą cząsteczkę kwasu linolowego – kwasu tłuszczowego, który bierze udział w wielu funkcjach komórkowych, w tym w odpowiedziach zapalnych i rozwoju odpowiedzi immunologicznej. Odgrywa on również rolę w ciężkiej postaci COVID-19, charakteryzującej się ogólnoustrojowym zapaleniem, zespołem ostrej niewydolności oddechowej i zapaleniem płuc.

Zdaniem naukowców, odkrycie to może pozwolić na znalezienie małych cząsteczek, które skutecznie zablokują kieszeń, zaburzając strukturę białka S i sprawiając, że będzie ono niefunkcjonalne. Podobną strategię z powodzeniem zastosowano w walce z rinowirusem wywołującym przeziębienie.

Dodaj komentarz