Naukowcy odkryli nowy mechanizm szkodliwego działania nikotyny na mózg
Wpływ nikotyny na nasz układ nerwowy i ogólny stan naszego zdrowia, jest już dobrze znany, ale ostatnio grupa naukowców z Northwestern University School of Medicine, odkryła nowy mechanizm habituacji, który może pomóc ludziom pozbyć się nie tylko uzależnienia od nikotyny, ale także bardziej niebezpiecznego uzależnienia od narkotyków.
Jak wiadomo, nikotyna ma stymulujący wpływ na obszar środkowego mózgu, a mianowicie na receptory neuronów dopaminy i neurony GABA. Regularna stymulacja tego obszaru powoduje początkowo stan euforii, a następnie tworzenie mechanizmów habituacji. Ale grupie naukowców kierowanych przez profesora farmakologii Ryana Drenana, udało się zidentyfikować dodatkowe obszary mózgu odpowiedzialne za kształtowanie uzależnienia.
Badacze odkryli, że receptory zależnych od nikotyny receptorów acetylocholiny (nAChR), funkcjonalnie mają połączenie z neuronami podwzgórza. To pozwoliło im zidentyfikować nowy cel dla walczenia z uzależnieniem od nikotyny.
Nasze wyniki dodają dodatkowy węzeł do modelu powstawania uzależnienia od nikotyny. Identyfikacja szczegółowych mechanizmów, dzięki którym nikotyna zmienia wzorce mózgu, jest niezwykle ważna. Dodając nowy komponent, rozszerzyliśmy możliwości opracowywania leków mających na celu zwalczanie uzależnienia od tytoniu i narkotyków. Wyniki badania pozwalają na lepsze rozumienie działania neuroprzekaźników w mózgu. Ten proces jest ważny dla normalnej transmisji sygnałów dopaminy, która jest zaburzona w przypadku tworzenia uzależnienia. Przywracając te połączenia, możemy uratować człowieka przed złym nawykiem – twierdzą specjaliści.