Naukowcy odkryli niezwykłe właściwości ostu

Naukowcy odkryli przeciwwirusowe działanie sylibininy, głównego składnika ostropestu plamistego.

Ostropest (oset) od dawna znajduje się na liście roślin leczniczych, a jego właściwości przeciwzapalne i możliwości regeneracji wątroby są powszechnie znane. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu odkryli, że sylibinina jest skuteczna przeciwko wirusom i jest nawet w stanie poradzić sobie z zapaleniem wątroby typu C. Jednocześnie stwierdzono, że substancja aktywna ostu jest uważana jedynie za uzupełnienie standardowej terapii.

W 2016 r. naukowcy z Imperial College London i University of Washington odkryli, że wirusowe zapalenie wątroby jest jedną z głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności na całym świecie. Choroba jest podobna do gruźlicy, malarii i HIV.

Wirusowe zapalenie wątroby występuje w pięciu formach – A, B, C, D i E – i może być przenoszone przez płyny ustrojowe, a także przez żywność i napoje, zanieczyszczone odchodami. Według badań, sprawcami większości zgonów (96 procent) są wirusy zapalenia wątroby typu B i C, które powodują marskość wątroby i raka wątroby.

Dodaj komentarz