Naukowcy odkryli mechanizm, który osłabia zdolności regeneracyjne jelit podczas procesu starzenia

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) odkryli mechanizm, który osłabia zdolności regeneracyjne jelit podczas procesu starzenia.

Blokowanie tego mechanizmu może poprawić stan narządów trawiennych i zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych. Podczas badania specjaliści wyhodowali organellę – trójwymiarową kulturę tkankową, która jest modelem jelita. Okazało się, że komórki macierzyste ostatecznie przestają pełnić funkcję odnawiania tkanek jelitowych, a komórki Panetha odgrywają kluczową rolę w tym patologicznym procesie. Te ostatnie pełnią funkcję ochronną, antybakteryjną, ale z wiekiem zaczynają uwalniać cząsteczki sygnałowe, które zapobiegają regeneracji.

Naukowcy wykazali, że cząsteczka inhibitora, zwana Notum, wpływa na szlak sygnałowy Wnt, który reguluje embriogenezę, różnicowanie komórek i rozwój nowotworów złośliwych. Tłumienie Notum za pomocą leków odmłodziło komórki macierzyste i przyczyniło się do przywrócenia funkcji jelitowych u zwierząt laboratoryjnych, którym podano leki chemioterapeutyczne o poważnych skutkach ubocznych.

Dodaj komentarz