Naukowcy odkryli mechanizm, który może opóźnić starzenie się

Naukowcy z Pasteur Institute we Francji odkryli mechanizm, który może opóźnić starzenie się.

Eksperci badali właściwości białka GDF11 znajdującego się we krwi. W eksperymentach na myszach wykazano, że cząsteczka GDF11 jest w stanie naśladować efekt ograniczania spożycia kalorii, co zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym i rakowi oraz poprawia neurogenezę w mózgu.

Poprzednie badania wykazały, że transfuzja krwi młodych myszy do starych gryzoni, odmładza naczynia krwionośne w mózgu, a także poprawia mózgowy przepływ krwi. Cząsteczka GDF11, która jest czynnikiem różnicującym wzrost, była już znana jako kluczowy element neurogenezy i odbudowy naczyń mózgowych. Ponieważ myszy, którym wstrzyknięto GDF11, również straciły na wadze bez zmiany apetytu, postawiono hipotezę, że ten sam mechanizm był odpowiedzialny za oba efekty.

Okazało się, że wprowadzenie GDF11 i ograniczenie kalorii rzeczywiście, zwiększyło poziom hormonu adiponektyny wydzielanego przez tkankę tłuszczową. Potwierdziło to, że GDF11 może być stosowany jako środek terapeutyczny przeciwko otyłości i chorobom neurodegeneracyjnym.

Wiadomo, że przerywany post poprawia zdolności poznawcze i wydłuża życie niektórych gatunków. Limit kalorii wynoszący 20-30 procent przy zachowaniu jakości odżywczej, zmniejsza również ryzyko różnych chorób.

Dodaj komentarz