Naukowcy odkryli, które mutacje zwiększają ryzyko śmierci u pacjentów z COVID-19

Naukowcy z Laboratory for Molecular Biology odkryli kilka niebezpiecznych mutacji, które zwiększają ryzyko śmierci u pacjentów z COVID-19.

Badacze przeanalizowali genomy osób zarażonych koronawirusem, przy czym 193 z 1412 osób zmarło. Informacje o genach były przechowywane w brytyjskiej bazie danych BioBank i obejmują 5871 osób, które zostały przetestowane na obecność wirusa. W sumie zidentyfikowano pięć wcześniej nieznanych mutacji, które wpłynęły na cztery ludzkie geny – ERAP2, BRF2, TMEM181 i ALOXE3.

Chociaż mutacje te występują rzadko, przynajmniej jedna z nich występuje u 2,2 procent populacji Wielkiej Brytanii. Jednocześnie wśród Afrykanów jedna z mutacji w genie ALOXE3 występuje u 7,4 procent populacji. Co więcej, mutacja w BRF2 zwiększa ryzyko śmierci o około 13 razy, w ERAP2 i ALOXE3 – o osiem razy, a w TMEM181 – o pięć razy.

Wiadomo, że BRF2 bierze udział w reakcji na stres, ERAP2 zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, ALOXE3 zapewnia ochronę przed patogenami, a TMEM181 bierze udział w niektórych procesach patologicznych w zakażeniach bakteryjnych.

Dodaj komentarz