Naukowcy: O schizofrenii i paleniu marihuany decydują te same geny

Geny, które zwiększają ryzyko zachorowania na schizofrenię, mogą również zwiększyć prawdopodobieństwo zażywania konopi indyjskich – oto wnioski, jakie płyną z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Molecular Psychiatry”.

Jak wynika z ustaleń naukowców, ludzie genetycznie predysponowani do zachorowania na schizofrenię, częściej sięgają po konopie indyjskie niż pozostałe osoby. Wykorzystują je również w większych ilościach niż ci, którzy nie posiadają genów ryzyka schizofrenii.

Ponadto, predyspozycje genetyczne odpowiadające za zachorowanie na schizofrenię, zwiększają prawdopodobieństwo sięgnięcia po konopie w przyszłości wśród osób, które do tej pory nie zażywały tego środka. Badania pokazują również, że konopie nasilają objawy schizofrenii u chorych.

Obecnie konopie indyjskie są stosowane jako nielegalny lek, a jego spożycie jest znacznie wyższe wśród osób chorujących na schizofrenię niż w populacji ogólnej. Schizofrenia dotyka obecnie jedną na sto osób a ludzie, którzy na nią chorują i zażywają marihuanę, są jeszcze bardziej narażeni na rozwój tej choroby. Do najczęstszych objawów schizofrenii zalicza się: urojenia (fałszywe przekonania) i omamy słuchowe (słyszenie głosów). Obecnie nie poznano jeszcze bezpośrednich przyczyn tej choroby. Jest ona wynikiem fizycznych, genetycznych, psychologicznych i środowiskowych czynników.

Dodaj komentarz