Naukowcy: Kobiety starające się o dziecko nie powinny pić alkoholu

Jak wynika z najnowszych badań przedstawionych przez naukowców z Wielkiej Brytanii, kobiety, które starają się o dziecko i te, które są w pierwszych trzech miesiącach ciąży, w ogóle nie powinny pić alkoholu.

Królewskie Kolegium Położnych i Ginekologów (RCOG) wcześniej powiedziało, że kilka kieliszków wina w tygodniu „jest do zaakceptowania”. Najnowsze odkrycia mówią jednak, że pełna abstynencja jest jedynym sposobem, aby mieć pewność, że dziecko będzie zdrowe.

Nie ma udowodnionej bezpiecznej ilości, jaką kobiety mogą pić w czasie ciąży – przekonują badacze.

Nowe dane zostaną teraz porównane z wytycznymi Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki Excellence (NICE).

Zdaniem amerykańskich ekspertów, nie ma „bezpiecznego okresu”, kiedy kobieta w ciąży może pić alkohol. RCOG zaznacza jednak, że szczególnie ryzykowne jest spożywanie alkoholu w okresie starania się o dziecko oraz w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Picie alkoholu może bardzo negatywnie wpływać na nienarodzone dziecko, ponieważ dostaje się on do niego poprzez łożysko, przez co może nawet dojść do poronienia – podkreślają lekarze.

Po upływie trzech miesięcy ciąży, kobieta może spożywać 1-2 razy w tygodniu 1-2 niewielkie porcje alkoholu. Picie większych ilości może być jednak bardzo niebezpieczne dla rozwoju dziecka.

Picie większej ilości alkoholu może mieć wpływ na rozwój dziecka, w szczególności na sposób, w jaki rozwija się jego mózg oraz to, jak dziecko rozwija się w łonie matki, co może prowadzić do hipotrofii płodu oraz zwiększać ryzyko urodzenia martwego dziecka i przedwczesnego porodu – apelują eksperci.

Dodaj komentarz