Napoje energetyczne mają wpływ na pracę serca

Chociaż liczba wizyt na ostrym dyżurze z powodu napojów energetycznych między 2007 a 2011 rokiem podwoiła się, jak dotąd niewiele było wiadomo, jak te napoje wpływają na pracę serca.

Według badań przedstawionych w czasie dorocznego spotkania Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej, u zdrowych dorosłych, którzy spożyli napoje bogate w taurynę, wzrosły znacznie skurcze serca już godzinę później.

Nie wiemy dokładnie, w jaki sposób to się stało i czy większa skurczliwość serca wiąże się z codziennymi czynnościami lub wynikami sportowymi – powiedział badacz i radiolog, Jonas Dörner z Uniwersytetu w Bonn w Niemczech.

Istnieją potencjalne obawy odnośnie skutków ubocznych pod kątem właściwości produktów energetycznych na pracę serca, zwłaszcza u młodzieży i młodych dorosłych, ale jest mało lub nie ma żadnych regulacji odnośnie sprzedaży napojów energetycznych.

Naukowcy wykonali badanie serca rezonansem magnetycznym na 18 zdrowych dorosłych przed i po spożyciu napoju energetycznego z kofeiną. Obciążenie szczytowe ujawniało się w lewej komorze serca, w której przepływa natleniona krew z płuc, która jest następnie pompowana do aorty. Nie było różnic w częstotliwości akcji serca lub ciśnienia tętniczego.

Potrzebne są dalsze badania, aby ocenić wpływ długotrwałego spożywania napojów energetycznych i wpływu takich napojów na osoby z chorobami serca. Pokazaliśmy, że zużycie energii ma krótkoterminowy wpływ na kurczliwość mięśnia sercowego – mówi Dörner.

Badanie jest w toku, ale już teraz, naukowcy doradzają ludziom ze stwierdzonymi zaburzeniami rytmu serca, aby unikali napojów energetycznych, opierając się na hipotezie, że zmiany w kurczliwości mogą wywoływać zaburzenia rytmu serca.

Dodaj komentarz