Nanocząsteczki zrobione z jadu pszczelego pomogą zwalczać HIV

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis wykazali, że nanocząsteczki z toksycznym jadem pszczelim, mogą zabijać wirusa HIV.

W planach jest stworzenie żelu dopochwowego na bazie tego nowo opracowanego związku, co mogłoby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Kluczowe okazały się odkryte przez Samuela A. Wickline i jego zespół, cytolityczne peptydy melityny. Melityna występuje w jadzie pszczelim i ma właściwość degradowania ochronnej powłoki otaczającej HIV.

W eksperymencie naukowcy przygotowali nanocząsteczki z melityną i wystawili je przeciwko różnym szczepom HIV (CXCR4 oraz CCR5 w szczególności). Wykazano, że dostarczona w dużym stężeniu melityna, może mieć tragiczne skutki dla HIV. Co więcej, te naładowane melityną nanocząsteczki, pozostawiły sąsiadujące komórki nienaruszone, co dobrze wróży przyszłemu żelowi antywirusowemu.

Nie stało się to wszystko przez przypadek. Nanocząsteczki zostały opatrzone swego rodzaju filtrem, który nie dopuszczał do kontaktu zdrowych komórek z toksyną. HIV jest jednak mały i przechodzi przez filtr wystawiając się na działanie toksyny.

W odróżnieniu od innych sposobów, ten zamiast nie dopuszczać do replikacji wirusa, degraduje jego strukturę.

„Atakujemy wrodzoną właściwość fizyczną wirusa. Teoretycznie nie ma możliwości, aby wirus przystosował się do tego. Wirus musi mieć ochronny płaszcz, dwuwarstwową membranę okrywającą wirusa” – powiedział współautor badań, Joshua L. Hood.

Dodaj komentarz