Nanocząsteczki złota skuteczne w leczeniu raka prostaty

W trwającym badaniu klinicznym naukowcy wykorzystują nanocząsteczki złota do niszczenia komórek raka prostaty. Jak dotąd wyniki są obiecujące, a skutki uboczne stosunkowo minimalne.

Rak prostaty dotyka około 1 na 9 mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na wysoką częstotliwość występowania, naukowcy wciąż poszukują skuteczniejszych możliwości leczenia.

Niedawno zespół z University of Texas Health Science Center w Houston (UTHealth) testował nowatorskie podejście do leczenia raka prostaty za pomocą nanocząsteczek złota. W przypadku raka prostaty, rokowania są najlepsze, gdy lekarze wykryją chorobę wcześnie. Możliwości leczenia obejmują: radioterapię, chemioterapię, krioterapię i radykalną prostatektomię, czyli usunięcie całego gruczołu prostaty i niektórych okolicznych tkanek.

Złote nanocząsteczki i rak prostaty

Nowa terapia wykorzystuje nanocząsteczki, które składają się z małych warstw szkła kwarcowego w kształcie kuli. Każdą kulę pokrywa bardzo cienka warstwa złota. Nanocząsteczki szukają komórek nowotworowych i przenikają do nich. Używając lasera do stymulacji nanocząstek, naukowcy sprawiają, że nanocząsteczki wibrują i pulsują wytwarzając ekstremalną temperaturę, która zabijaja tkankę rakową. Zabieg ten zachowuje otaczającą, zdrową tkankę.

Skutki uboczne obecnych metod leczenia raka prostaty mogą być niezwykle traumatyczne. Ta nowa technologia ma potencjał, aby wyeliminować je, usuwając jednocześnie tkankę nowotworową i redukując czas hospitalizacji i umożliwiając szybszy powrót do zdrowia – mówi dr Steven Canfield, kierownik oddziału urologii w McGovern Medical School w UTHealth.

Doktor Canfield zauważa, że ​​pierwszy uczestnik tej próby osiągnął świetne wyniki, a nawet był w stanie jeździć na rowerze już w pierwszym tygodniu po leczeniu.

Dodaj komentarz