Nadziąślaki – jakie są rodzaje nadziąślaków? Jak je leczyć?

Nadziąślaki to niebolesne, nienowotworowe guzy zaliczane do zmian zapalno-rozrostowych błony śluzowej dziąsła lub okostnej. Stan ten powstaje w wyniku działania czynników takich jak uraz, bakterie obecne w płytce nazębnej oraz wahania hormonalne, które powodują patologiczny rozrost błony śluzowej. Innymi przyczynami są też zła higiena jamy ustnej, nieodpowiednia dieta lub przyjmowanie pewnych leków.  Jakie są rodzaje nadziąślaków? Jak się je leczy?

Rodzaje nadziąślaków

Istnieje kilka rodzajów nadziąślaków.

Nadziąślaki olbrzymiokomórkowe – są to miękkie, nieregularne guzki, które mają tendencje do krwawienia i częstego nawracania. Stan ten dosyć często ulega owrzodzeniu, zaś nieleczone. Nadziąślaki olbrzymiokomórkowe mogą się nawet przekształcić w nowotwór złośliwy. Ten rodzaj nadziąślaków często występuje u kobiet, jak i u dzieci.

Nadziąślaki włókniste i ziarninowe – są to kuliste, uszypułowane, bezbolesne guzy, które mogą być miękkie i elastyczne, ale też twarde. Nadziąślaki te zwykle nie zajmują kości, pozostając jedynie na dziąśle. Wyjątkiem są przypadki, w których nadziąślaki te są tak duże, że swoim rozmiarem mogą przyczynić się do zaniku kości lub przemieszczania się zębów.

Nadziąślaki wrodzone – to typ nadziąślaków, które powstają jeszcze przed porodem i pojawiają się u noworodków, 10 razy częściej u dziewczynek. Wrodzony typ nadziąślaków pojawia się najczęściej w przedniej części podniebienia twardego lub w przednim odcinku pustych wyrostków zębodołowych.

Nadziąślaki szczelinowate – powstają w wyniku noszenia źle dopasowanej protezy, która powoduje podrażnienie błony śluzowej. Sam guzek nie jest bolesny – nieprzyjemne uczucie wynika z podrażnień.

Nadziąślaki naczyniowate – nazywane są też guzami ciążowymi, dotykają tylko 5% ciężarnych kobiet, i są następstwem zmian hormonalnych, połączonych z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Ten rodzaj nadziąślaków rozwija się podczas trzeciego trymestru ciąży, po czym ustępuje samoistnie.

Leczenie nadziąślaków

Mimo iż same nadziąślaki nie są groźne, ich leczenie w większości przypadków wymaga usunięcia podczas procedury chirurgicznej i nie należy ich leczyć tzw. domowymi sposobami.

Operacja wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, a podczas zabiegu chirurg wycina go razem z niewielką ilością otaczających go zdrowych tkanek. Usunięte tkanki nadziąślaka wysyłane są do badania histopatologicznego.
W przypadku guza olbrzymiokomórkowego, podczas zabiegu usuwana jest również kość znajdująca się w okolicy zmiany.

Leczenie nadziąślaków w ciąży

Nadziąślaki u kobiet w ciąży zazwyczaj ustępują samoistnie w III trymestrze ciąży, dlatego w tym przypadku nie ma konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego. Jeśli jednak guzki powodują utrudniają żucie i połykanie, konieczna jest operacja, która jest wykonywana nawet w czasie ciąży.

Dodaj komentarz