Nadwaga lub otyłość prowadzą do 10 najczęstszych nowotworów

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Lancet”, nadwaga lub otyłość zwiększają ryzyko rozwoju aż 10 najczęstszych typów nowotworów.

Naukowcy obliczyli, że każdego roku ten dodatkowy ciężar może się przyczynić do wystąpienia ponad 12 tysięcy nowych przypadków raka u populacji Wielkiej Brytanii. Lekarze ostrzegają, że jeśli poziom otyłości w dalszym ciągu będzie wzrastał, liczba ta powiększy się o kolejne 3700 przypadków. Wyniki te potwierdzają badania przeprowadzone na pięciu milionach osób w Wielkiej Brytanii.

Lekarze często ostrzegają, że nadwaga może zwiększać ryzyko wystąpienia raka, ale najnowsze badania wskazują wyraźnie na typy nowotworów, w przypadku których zagrożenie to jest największe.

Naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine przez okres siedmiu lat zbierali dane od 5 milionów Brytyjczyków. Badacze odkryli, że każde 13-16 kilogramów dodatkowej masy ciała u osoby dorosłej, zwiększa szanse wystąpienia aż 6 typów nowotworów. Największe ryzyko odnotowano w przypadku raka macicy. Kolejne miejsca zajęły: rak pęcherzyka żółciowego, rak nerek, rak szyjki macicy, rak tarczycy oraz białaczka.

Odkryto również, że ludzie, którzy mieli wysoki wskaźnik BMI (liczony na podstawie wagi i wzrostu) są bardziej narażeni na rozwój raka wątroby, okrężnicy, jajników i pomenopauzalnego raka piersi.

Dane te mówią nam, że BMI może wpływać na ryzyko raka na wiele różnych sposobów, w zależności od typu raka. Na przykład, ryzyko raka macicy wzrasta wraz z wyższym wskaźnikiem masy ciała. W przypadku innych nowotworów zauważyliśmy mniejszy wzrost ryzyka lub nie wystąpiło ono w ogóle – powiedziała doktor Krishnan Bhaskaran, główna autorka badań.

Istnieją również dowody na to, że wyższy wskaźnik BMI u mężczyzn, związany jest z niższym ryzykiem zachorowalności na raka prostaty.

Dodaj komentarz