Nadmiar cukru szkodzi również mięśniom?
Naukowcy z University of Tokyo Metropolitan University wykazali, że mięśnie regenerują się najlepiej, gdy poziom cukru we krwi jest niski. Jest to sprzeczne z poglądem, że duże ilości glukozy wspomagają funkcje życiowe komórek ssaków. W tym przypadku korzystne są komórki satelitarne mięśni szkieletowych, specjalny rodzaj komórek macierzystych zaangażowanych w naprawę tkanek.
O nowym zagrożeniu związanym z cukrem napisano w artykule badawczym opublikowanym w czasopiśmie „Frontiers in Cell and Developmental Biology”.
Komórki satelitarne mięśni szkieletowych pokrywają komórki włókien mięśniowych. Kiedy włókna ulegają uszkodzeniu, komórki satelitarne są aktywowane, rozmnażają się i ostatecznie łączą się z komórkami mięśniowymi, aby je naprawić. Naukowcy odkryli, że chociaż glukoza jest niezbędna do rozwoju komórek, wysoki poziom węglowodanów negatywnie wpłynął na wzrost komórek satelitarnych.
W eksperymentach z pożywką o wysokiej zawartości glukozy, hodowle komórek satelitarnych zawsze miesza się z innymi typami komórek, które rosły i namnażały się w odpowiedzi na wysoki poziom cukru. Naukowcy zmniejszyli stężenie węglowodanów i uzyskali czystą satelitarną linię komórkową, hamując rozwój innych typów komórek. Zdaniem ekspertów, oznacza to, że satelity pobierają energię dla siebie z innego źródła.
Wyniki badań wyjaśniają, dlaczego osoby z cukrzycą i wysokim poziomem cukru we krwi, doświadczają utraty masy mięśniowej. W przyszłości mogą również pomóc opracować nowe metody wspierające zdrowie mięśni.