„Mikrofalowy kask” może skrócić czas potrzebny do oceny urazów głowy

Przenośne urządzenie pokrywające głowę i wykorzystujące technologię mikrofalową do badania tkanki mózgowej w warunkach przedszpitalnych, może skrócić czas potrzebny na ocenę urazów mózgu. Naukowcy – w tym członkowie Chalmers University of Technology i Sahlgrenska University Hospital w Göteborgu, w Szwecji – ogłosili swoje odkrycia w czasopiśmie „Journal of Neurotrauma”.

Badacze sugerują, że wyniki ich małego badania pokazują, że technologia mikrofalowa może być użyta do szybkiego wykrycia krwawienia wewnątrzczaszkowego, które może być skutkiem urazów głowy.

Pierwszy autor badania, doktor Johan Ljungqvist, specjalista od neurochirurgii w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska, powiedział:

Mikrofalowy kask mógłby poprawić medyczną ocenę urazowych urazów głowy, nawet zanim pacjent dotrze do szpitala.

Zauważa, że ​​chociaż badania były niewielkie i skupiały się tylko na jednym typie urazu głowy, „wynik wskazuje, że pomiary mikrofalowe mogą być przydatne w karetkach i innych formach opieki”.

W swojej pracy naukowej, Ljungqvist i jego koledzy zauważają, że technologia mikrofalowa została już oceniona w przypadku innych zastosowań medycznych – takich jak rozróżnianie udarów wywołanych przez skrzepy krwi i udarów spowodowanych krwawieniem w mózgu.

Czym jest urazowe uszkodzenie mózgu?

Urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) to zakłócenie prawidłowego funkcjonowania mózgu z powodu urazu, który jest wynikiem wstrząsu lub uderzenia. Nasilenie urazu sięga od „łagodnego” (najczęstszego rodzaju, określanego również jako wstrząs mózgu) do „ciężkiego”. Urazowe uszkodzenie mózgu może zakłócać pamięć, myślenie, ruch, wzrok, słuch i funkcjonowanie emocjonalne. Może również powodować zmiany w osobowości i depresję.

Urazowe uszkodzenie mózgu jest główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności w Stanach Zjednoczonych, gdzie, według szacunków Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), 138 osób umiera codziennie od urazów, które obejmują urazowe uszkodzenie mózgu. Większość osób, które przeżyły urazowe uszkodzenie mózgu, doświadcza efektów, które utrzymują się przez kilka dni, podczas gdy inne pozostają w ciągłym upośledzeniu, które może trwać przez resztę życia.

Doktor Ljungqvist i jego współpracownicy zauważają, że kluczem do poprawy statystyk, jest skrócenie czasu potrzebnego na wystąpienie obrażeń i podjęcie szybkiej decyzji o właściwym leczeniu.

Jak działa kask mikrofalowy?

Kask mikrofalowy składa się z trzech części: hełmu z antenami mikrofalowymi umieszczonymi na głowie pacjenta; generatora sygnału mikrofalowego; oraz komputera sterującego urządzeniem, który zbiera dane i przetwarza je za pomocą zaawansowanych algorytmów matematycznych. Generator mikrofal wysyła sygnały przez anteny nadawcze w kasku do mózgu pacjenta. Antena w kasku odbiera sygnały po ich rozproszeniu i odbiciu od tkanki mózgowej. Zaawansowane algorytmy analizują złożone wzorce w sygnałach mikrofalowych, aby wywnioskować, na co mogą wskazywać zmiany w mózgu.

Zespół przetestował urządzenie na 20 pacjentach z traumatycznymi krwiakami śródczaszkowymi, 20 pacjentach z przewlekłym krwiakiem podtwardówkowym i 20 zdrowych ochotnikach.  Uczestnicy przeszli również tradycyjne skanowanie tomografią komputerową (CT). Wyniki były następnie porównywane z wynikami uzyskanymi za pomocą mikrofalowego kasku.

Autorzy konkludują, że technologia mikrofalowa wykryła krwiaki z 100% czułości i 75% specyficzności. Naukowcy zauważają, że istnieją już plany, aby przetestować mikrofalowy kask na grupie pacjentów z poważniejszymi uszkodzeniami głowy.

Technologia mikrofalowa może zrewolucjonizować diagnostykę medyczną, umożliwiając szybszą, bardziej elastyczną i bardziej opłacalną opiekę – stwierdził Mikael Persson, profesor inżynierii biomedycznej z Chalmers University of Technology.

Dodaj komentarz