Łuszczyca – jak sobie z nią poradzić?

Pacjenci cierpiący na łuszczycę uskarżają się na silny świąd, ból i suchość skóry, ale to tylko część nieprzyjemnych objawów, jakie im dokuczają. Choroba ta stanowi również poważny problem natury psychologicznej i estetycznej.

Pacjenci z łuszczycą czują się często nieakceptowani przez społeczeństwo. Zdarza się, że osoby takie nie są obsługiwane w salonach piękności i nie wolno im korzystać z basenu. Na całym świecie ponad 120 milionów ludzi cierpi na łuszczycę. Choroba ta może pojawić się w każdym wieku. Są nawet przypadki, że zdiagnozowano ją u noworodków.

Kilka miesięcy temu naukowcy z Francji stwierdzili, że z chorobą tą można wygrać, jeśli przestrzega się właściwej diety. Chodzi o dietę Morza Śródziemnego. Eksperci przeprowadzili ankietę, w której wzięło udział około 30 tysięcy osób, z czego 3500 osób miało łuszczycę. Uczestnicy szczegółowo opowiedzieli o tym, co spożywają. Wielu z nich było na diecie śródziemnomorskiej.

Dieta śródziemnomorska dostarcza ludzkiemu organizmowi korzystnych witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na ogólny stan zdrowia. Podczas stosowania tej diety zmniejsza się spożycie napojów alkoholowych, mięsa i produktów mlecznych – mówią eksperci.

Okazało się, że ludzie, którzy przestrzegali diety śródziemnomorskiej, mieli  znacznie mniej stanów zapalnych na ciele. Dlatego naukowcy doszli do wniosku, że dieta ta pomaga wyeliminować procesy zapalne na skórze.

Dodaj komentarz