Lepsza pamięć z cardio fitnessem

Fitness jako forma ćwiczeń aerobowych, może pozytywnie wpłynąć na nasz organizm nie tylko w czasie obecnym, ale również przyszłym. Brzmi pięknie, ale ćwiczenia typu bieganie czy pływanie, utrzymują nasz układ sercowy w świetnej formie, a nawet pozwalają na lepszą pamięć w późniejszym wieku.

Badania opublikowane w czasopiśmie „Neurology” mówią o zdolnościach poznawczych mózgu, takich jak myślenie czy pamięć, pomimo upływu czasu. Zdaniem naukowców, badania potwierdzają płynące korzyści, jakie niesie zdrowe serce dla naszego mózgu.

Testy sprawnościowe zostały przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Minnesota na grupie 3000 osób w wieku około 25 lat. Uczestnicy musieli biec po bieżni do momentu, w którym byli już na tyle zmęczeni, że musieli przerwać test. Badanie powtórzono po 20 latach.

Po upływie 25 lat przeprowadzono testy poznawcze, które skupiały się na sprawdzeniu myślenia i sprawności pamięciowej. Wyniki były zaskakujące. Osoby, pomimo życiowych nałogów czy przebytych chorób, ale z dłuższym czasem osiągniętym na bieżni, wykazywały po 25 latach lepsze zdolności myślowe i pamięciowe. Natomiast osoby, których różnica czasowa na bieżni na początku badań i po upływie 20 lat była mniejsza, wykazywały lepsze zdolności wysiłkowe.

Doktor David Jacobs powiedział:

To jest jeszcze jedno badanie, które powinno przypominać młodym i dorosłym osobom o korzyściach dla zdrowego mózgu, które wynikają z ćwiczeń sercowych, takich jak bieganie, pływanie, jeżdżenie na rowerze albo zajęcia cardio fitnessu.

Dodaj komentarz