Leki na zaburzenia erekcji nie uszczęśliwiają mężczyzn
Najnowsze badania sugerują, że leki na zaburzenia erekcji wcale nie polepszają atmosfery w związku.
Naukowcy przeanalizowali informacje z 40 testów klinicznych mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji, aby zobaczyć jak zmieniła się jakość ich życia oraz ich związku po przyjmowaniu standardowych leków znanych jako inhibitory PDE5.
Przed podjęciem leczenia mężczyźni, którzy brali udział w testach klinicznych oceniali swoje życie oraz związek, jako „raczej dobre”, ale nisko oceniali swoje relacje seksualne i satysfakcję. Przed leczeniem zgłaszali również niską samoocenę, a wielu wykazywało objawy depresji.
Po leczeniu pacjenci wykazywali znaczną poprawę w wielu aspektach, włączając w to lepszą satysfakcję seksualną i większą pewność siebie. Nie wykazywali jednak poprawy, jeśli chodzi o polepszenie ogólnego zadowolenia z życia czy swojego związku. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Sexual Medicine”.
„Badanie zwraca uwagę na to, że osoby z zaburzeniami erekcji i problemami w związku, powinny szukać pomocy w kwestii zarówno psychospołecznych problemów w związku, jak i problemów natury fizycznej” – powiedział doktor Andrew Kramer, urolog na University of Maryland Medical Center, który nie uczestniczył w badaniach.
„Prostackim jest stwierdzenie, że wystarczy naprawić problem z erekcją, a rozwiąże się problemy ze związkiem. Szczęście jest rzeczą bardzo skomplikowaną, a erekcja jest tylko małym jego elementem” – dodał Kramer.
Naukowcy twierdzą, że psychologiczne przyczyny lub konsekwencje zaburzeń erekcji, mogą wymagać leczenia innego niż leki, które mają za zadanie naprawić męską fizjologię.
„Leczenie, które bierze pod uwagę zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne aspekty zaburzeń erekcji, miałoby największą szansę pomóc pacjentom cierpiącym na to schorzenie” – twierdzą eksperci.