Lekarze wymienili często przeoczane objawy raka

Rak bardzo często daje objawy, których wcale nie kojarzymy z nowotworem. Brytyjscy lekarze wymienili często pomijane objawy raka. Co do nich należy?

Eksperci zauważają, że niektóre z najczęstszych objawów raka, mogą nie powodować dyskomfortu, więc wiele osób nie zwraca na nie uwagi. Ich zdaniem, trudności w połykaniu mogą być oznaką raka przełyku, opadające powieki mogą być oznaką raka płuc, a chrypka może być oznaką raka krtani.

Eksperci dodali również, że zdecydowanie należy zwrócić się o pomoc lekarską w przypadku uporczywych wzdęć. Zdaniem specjalistów, ten objaw może wskazywać na raka jajnika, zaś ciemnobrązowy mocz może być oznaką raka trzustki, a zabarwiony na czerwono mocz może być oznaką raka nerki, pęcherza lub prostaty.

Wcześniej naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że choroba refluksowa przełyku, której jednym z objawów jest zgaga, wiąże się z wysokim ryzykiem zachorowania na raka krtani i przełyku. Powiązane zjawisko, zwane refluksem kwaśnym lub zgagą, prowadzi do uszkodzenia tkanek przełyku i krtani, a przy dłuższej ekspozycji może prowadzić do śmiertelnej choroby – raka.

Dodaj komentarz