Lekarze odkryli nieoczekiwany skutek koronawirusa

Lekarze z Francji wykazali, że koronawirus może powodować rozwój chorób tarczycy, zarówno tych zapalnych, jak i autoimmunologicznych. Badanie zostało przeprowadzone przez specjalistów z Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Szpitala CHU-Larrey.

Jak dotąd wykazano, że pozapłucne objawy zakażenia koronawirusem mogą obejmować formy endokrynologiczne, w tym choroby trzustki, przysadki mózgowej, gonad i tarczycy.

Naukowcy odnotowali znaczną częstość występowania podostrego lub przewlekłego zapalenia tarczycy (zmiany zapalne tarczycy o różnym charakterze), choroby Hashimoto (przewlekła choroba zapalna tarczycy o podłożu autoimmunologicznym) i innych patologii endokrynologicznych u pacjentów z COVID-19.

Wcześniej naukowcy postanowili zbadać, dlaczego dochodzi do ponownej infekcji koronawirusem. W toku badań wykazali, że COVID-19 może być odporny na przeciwciała. Wynika to z naturalnych związków w ludzkim organizmie, które wiążą się z wirusem. Brytyjscy naukowcy z Francis Crick Institute, Imperial College London, King’s College London i University College London, wraz ze specjalistami z Włoch i Holandii, odkryli, że hemoproteiny – biliwerdyna i bilirubina – zawierają naturalne związki, które hamują wiązanie przeciwciał z białkiem kolca koronawirusa.

Autorzy badania stwierdzili, że biliwerdyna hamuje wiązanie ludzkich przeciwciał z białkiem szczytowym o 30-50 procent.

Dodaj komentarz