Lampy UV do paznokci mogą powodować uszkodzenie DNA?

Lampy UV służące do utwardzania lakieru hybrydowego, mogą powodować uszkodzenie DNA i śmierć komórek – wynika z najnowszych badań.

Zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego odkrył, że lampy UV służące do utwardzania lakieru do paznokci, mogą powodować zniszczenie DNA i śmierć komórek. Wyniki prac zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”.

Często używane przez kosmetyczki urządzenia ultrafioletowe, mają określone spektrum promieniowania (340-395 nanometrów) do utwardzania chemikaliów stosowanych w manicure żelowym. W solariach stosuje się inne spektrum promieniowania ultrafioletowego (280-400 nanometrów), które, jak już udowodniono, jest szkodliwe dla organizmu.

Autorzy wzięli pod uwagę trzy rodzaje komórek – keratynocyty skóry dorosłego człowieka, fibroblasty ludzkiego napletka i fibroblasty zarodków myszy, które badano na płytkach Petriego. Okazało się, że podczas jednej 20-minutowej sesji promieniowania UV z użyciem lamp, obumarło od 20 do 30 procent komórek, a trzy takie sesje z rzędu spowodowały śmierć komórek od 65 do 70 procent.

Ponadto, promieniowanie ultrafioletowe spowodowało uszkodzenie mitochondriów i DNA w pozostałych komórkach, a także mutacje, które można zaobserwować w raku skóry. Eksperci podkreślają, że nawet z biegiem czasu niektóre uszkodzenia DNA nie zostały zregenerowane.

W przyszłości planowane są dodatkowe długoterminowe obserwacje w celu potwierdzenia ostatecznego związku między manicure hybrydowym a czerniakiem. Należy zauważyć, że po zakończeniu wszystkich badań, poinformowanie ogółu społeczeństwa zajmie co najmniej dziesięć lat.

Dodaj komentarz