Kosmetyki zawierają wysoce toksyczne substancje?

Kosmetyki – mimo iż wyglądają niepozornie – mogą zawierać groźne dla ludzkiego zdrowia substancje. Zespół naukowy z University of Notre Dame odkrył, że wiele kosmetyków, które trafiają na sprzedaż w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zawiera wysoki poziom związków per- i polifluoroalkilowych (PFAS), klasy potencjalnie toksycznych związków, które powodują wiele poważnych i zagrażających życiu chorób.

Naukowcy przetestowali 231 kosmetyków za pomocą spektroskopii gamma. Wzięli „pod lupę” korektory, podkłady, produkty do rzęs i brwi oraz kosmetyki do ust – błyszczyki i pomadki. Okazało się, że 56 procent podkładów i produktów do pielęgnacji oczu, 48 procent produktów do ust i 47 procent przetestowanych tuszów do rzęs, zawiera wysoki poziom fluoru. Spośród ośmiu badanych kategorii podkłady, tusze do rzęs i produkty do ust, miały najwyższy odsetek wysokiej całkowitej zawartości fluoru (większej lub równej 0,384 mikrogramów na centymetr kwadratowy).

29 produktów, w tym 20 produktów o wysokim całkowitym stężeniu fluoru, poddano analizie metodą chromatografii gazowej i cieczowej z tandemową spektrometrią mas. Stężenia PFAS wahały się od 22 do 10500 nanogramów na gram masy produktu. Najczęściej identyfikowane związki fluorotelomerowe, w tym alkohole, metakrylany i estry kwasu fosforowego, są prekursorami PFAS.

Niepokojące jest to, że listy składników większości testowanych produktów nie ujawniały obecności związków fluorowanych. PFAS to trwałe substancje toksyczne, które mają tendencję do gromadzenia się w ludzkim ciele. Badania powiązały niektóre związki zawierające fluorki z nowotworami nerek i jąder, nadciśnieniem, chorobami tarczycy, niską masą urodzeniową i upośledzeniem układu odpornościowego u dzieci.
Szczegółowy raport z badań został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Journal of Environmental Science and Technology Letters”.

Dodaj komentarz