Korzystanie z sauny zmniejsza ryzyko udaru mózgu
Większość z nas lubi zrelaksować się w gorącej saunie. Jak pokazują ostatnie badania, regularne korzystanie z sauny, może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Neurology”.
Wiadomo już o potencjalnych korzyściach psychologicznych wynikających z relaksu w saunie. Kilku badaczy postanowiło zbadać, czy sauny mogą również wpływać na nasze zdrowie fizyczne.
Dotychczasowe badania wykazały, że regularne korzystanie z sauny może obniżyć ciśnienie krwi, podczas gdy inne uznały, że może ono zmniejszać ryzyko demencji. Badacze odnaleźli również powiązanie między korzystaniem z sauny i zmniejszonym ryzykiem śmierci związanej z chorobą sercowo-naczyniową.
Po raz pierwszy naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii, postanowili przyjrzeć się potencjalnemu wpływowi sauny na ryzyko wystąpienia udaru mózgu. W badaniu wzięło udział 1628 uczestników. Ich średni wiek wynosił 63 lata i żaden z nich nie miał udaru mózgu. Każda osoba wypełniła kwestionariusz z pytaniem, ile razy korzystała w ostatnim czasie z sauny. Uczestnicy zostali również zapytani o szereg innych czynników, które mogłyby wpłynąć na ryzyko udaru, takich jak spożycie alkoholu, poziom cholesterolu, aktywność fizyczna i ciśnienie krwi.
W ciągu półtora dekady, u 155 osób wystąpił udar. Uczestnicy, którzy raz w tygodniu korzystali z sauny, plasowali się w przedziale 8,1 udarów na 1000 osób. Dla osób, które korzystały z sauny od dwóch do trzech razy tygodniowo, wynik wynosił 7,4/1000, a w przypadku osób, które udawały się do sauny od czterech do siedmiu razy w tygodniu – 2,8/1000.
Innymi słowy, osoby, które korzystały z dobrodziejstw sauny cztery do siedmiu razy w tygodniu, były o 60 procent mniej podatne na udar niż osoby, które korzystały z niej tylko raz w tygodniu. Nawet po tym, jak naukowcy skorygowali analizę w celu uwzględnienia innych czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu i poziom cholesterolu, odkrycia pozostały niezmienione.