Korzystanie z komputera w nocy może powodować depresję

Osoby, które do późnych godzin nocnych pracują, relaksują się oraz publikują zdjęcia na Facebooku, mają większe szanse na rozwój depresji i problemów z nauką, i to nie tylko z powodu braku snu, ale również z powodu ekspozycji na jasne światło pochodzące ze smartfonów, laptopów oraz tabletów. Odkrycia tego dokonali naukowcy z Johns Hopkins University.

Samer Hattar, profesor biologii w Krieger School of Arts and Sciences, wyjaśnił:

Zasadniczo odkryliśmy, że długotrwałe narażenie na jasne światło – nawet światło, którego doświadczasz w swoim własnym salonie w domu lub w pracy w nocy, jeśli jesteś pracownikiem zmianowym – podnosi poziom określonego hormonu stresu w ciele, który powoduje depresję i obniża funkcje poznawcze.

Badania na myszach ujawniły, w jaki sposób ekspozycja na jasne światło aktywuje określone komórki w oku, znane jako samoistnie światłoczułe komórki zwojowe siatkówki (ipRGC). Wpływa to na centrum naszego mózgu – w tym na nastrój, uczenie się i pamięć.

Hattar wyjaśnił, dlaczego to badanie na myszach toruje drogę do badań nad ludzkimi terapiami.

Myszy i ludzie są bardzo podobni pod wieloma względami, a jednym z nich są ipRGC w ich oczach, które wpływają na nich w ten sam sposób. Ponadto, w tym badaniu odwołujemy się do wcześniejszych badań na ludziach, które pokazują, że światło rzeczywiście wpływa na układ limbiczny ludzkiego mózgu i te same ścieżki są obecne u myszy.

Oczywiście, nie można zapytać myszy, jak się czują, ale zaobserwowaliśmy wzrost zachowań podobnych do depresji, w tym brak zainteresowania cukrem lub przyjemnościami. Myszy badawcze poruszały się również o wiele mniej podczas niektórych testów oraz nie uczyły się tak szybko lub nie zapamiętywały zadań i nie były tak bardzo zainteresowane nowymi przedmiotami, jak myszy poddawane regularnemu harmonogramowi cyklu światło-ciemność – dodał Hattar.

Wyniki wykazały również, że poziom kortyzolu u zwierząt (hormon stresu związany z problemami z uczeniem się) został zwiększony. Objawy łagodził Prozac, popularny środek przeciwdepresyjny, który pozwolił myszom powrócić do normalnego poziomu uczenia się i zdrowego nastroju. To pokazało, że ich zdolność uczenia się została uszkodzona przez depresję.

Odkrycie pokazuje, że ludzie muszą być świadomi konsekwencji przedłużonej ekspozycji na jasne światło w nocy, ponieważ może to wpłynąć na ich nastrój i spowodować trudności w nauce.

Nie mówię, że musimy przebywać w całkowitej ciemności, ale zalecam, abyśmy włączali mniej lamp i używali mniej intensywnych żarówek oraz wyłączyli na noc smartfony i komputery – podsumował Hattar.

Dodaj komentarz