Korzyści zdrowotne diety DASH

Naukowcy z Wake Forest University (USA) doszli do wniosku, że dieta DASH, która pomaga w normalizacji ciśnienia krwi, zmniejsza ryzyko niewydolności serca u osób poniżej 75 lat.

W badaniu wzięło udział około 4,5 tysiąca osób w wieku 45-84 lata, które zostały poproszone o wypełnienie kwestionariusza żywnościowego, który wskazywał wielkość porcji i częstotliwość spożywania określonych pokarmów. W zależności od tego, jak bardzo dieta uczestników odpowiadała diecie DASH, która jest uważana za najbardziej skuteczną w leczeniu nadciśnienia, każdy ochotnik został przypisany do jednej z pięciu grup.

Chociaż przestrzeganie diety DASH nie wpłynęło na ryzyko niewydolności serca w populacji ogólnej, dieta ta była skuteczna u osób z nadciśnieniem poniżej 75 lat, u których wartość ciśnienia krwi spadła aż o 30 procent.

Dieta DASH charakteryzuje się wysokim spożyciem owoców, warzyw, orzechów, produktów pełnoziarnistych, drobiu, ryb i niskotłuszczowych produktów mlecznych, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia soli, czerwonego mięsa, słodyczy i słodzonych napojów. Jest ona podobna do diety śródziemnomorskiej, ale nie zawiera napojów alkoholowych.

Dodaj komentarz