Koronawirus zwiększa ryzyko zapalenia wyrostka robaczkowego

Jak wynika z ostatnich badań, zarażenie koronawirusem zwiększa ryzyko zapalenia wyrostka robaczkowego. Dzieje się tak, ponieważ infekcja COVID-19 powoduje zwiększoną aktywność układu odpornościowego, a także pogorszenie stanu naczyń krwionośnych po chorobie.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Sechenowa, Narodowego Centrum Badań Medycznych Radiologii i Instytutu Fizjologii Prawidłowej Anokhin, zbadał kilkadziesiąt dzieci w wieku od 2 do 18 lat z niedawno usuniętym wyrostkiem robaczkowym. Mali pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy.

Badając przydatki dzieci zarówno z pierwszej, jak i drugiej grupy, eksperci stwierdzili we wszystkich próbkach oznaki ostrego ropnego zapalenia wyrostka robaczkowego. W pierwszej grupie SARS-CoV-2 stwierdzono we wszystkich badanych próbkach w tkance wyrostka robaczkowego. W tym samym czasie w wyrostku robaczkowym u dzieci z zakażeniem koronawirusem poziom enzymu ACE-2, został zwiększony o półtora raza w porównaniu z grupą kontrolną, za pomocą której wirus może dostać się do organizmu.

Wcześniej badacze wymienili czynnik zwiększający ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Według nich, w 2020 roku, na całym świecie zmarło o 42 tys. więcej pacjentów z chorobą Alzheimera i innymi rodzajami demencji niż w ciągu ostatnich pięciu lat. Zdaniem ekspertów, duży wpływ na to miała pandemia koronawirusa. Eksperci podkreślają, że koronawirus ma u pacjentów z Alzheimerem i Parkinsonem, cięższą postać, ponieważ silnie oddziałuje na obwodowy układ nerwowy.

Dodaj komentarz