Koronawirus. Jaka jest bezpieczna odległość pomiędzy ludźmi?

Zalecana odległość między ludźmi w celu przeciwdziałania koronawirusowi, musi zostać zwiększona – powiedziała Lidia Buruiba, profesor nadzwyczajny z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Według ekspertki, gazowa chmura wydychana przez ludzi może rozprzestrzeniać się na 27 stóp lub około ośmiu metrów. Ponadto,, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), bezpieczna odległość między ludźmi wynosi do dwóch metrów. Buruiba zauważyła, że WHO nie bierze pod uwagę rozkładu małych frakcji wydychanego powietrza, które podczas kaszlu wybuchają z prędkością do 30 metrów na sekundę.

Profesor nadzwyczajny zauważył również, że popularne maski z tkaniny nie są w stanie ochronić osoby przed wdychaniem niewielkich kropli powietrza. W związku z tym ekspert doradził WHO i amerykańskim ośrodkom kontroli i zapobiegania chorobom (CDC), aby dokonały przeglądu dotychczasowych zaleceń.

Paul Pottinger, profesor z University of Washington Medical School, zauważył, że kluczowym punktem w przenoszeniu chorób przez unoszące się w powietrzu kropelki, nie jest odległość rozkładu cząstek cieczy, ale ich wielkość. Według lekarza, główne zagrożenie w przenoszeniu wirusa stanowią duże cząstki, które z reguły lecą nie dalej niż na dwa metry od źródła.

Dodaj komentarz