Karmienie piersią a spożywanie alkoholu

Naukowcy z Uniwersytetu Macquarie w Sydney (Australia) odkryli, że spożywanie alkoholu przez kobiety w okresie karmienia piersią, może prowadzić do upośledzenia rozwoju mózgu u dzieci.

W długotrwałym badaniu, które rozpoczęło się w 2004 r. i trwało ponad dziesięć lat, wzięło udział ponad pięć tysięcy dzieci, a także ich matki. Specjaliści przeprowadzili ankietę wśród kobiet, aby dowiedzieć się, czy piły alkohol podczas laktacji i w jakich ilościach. Rozwój psychiczny dzieci oceniano co dwa lata.

Okazało się, że poziom spożycia alkoholu korelował z pogorszeniem umiejętności myślenia u dzieci w wieku 6-7 lat. Eksperci sugerują, że alkohol może zmienić skład mleka matki, powodując niedobór witamin we wczesnym wieku. Jest również możliwe, że alkohol etylowy, może bezpośrednio uszkadzać komórki mózgu lub wpływać na sen i cykl wybudzania.

Chociaż naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na to, że palenie podczas karmienia piersią może mieć wpływ na rozwój dziecka, zauważają, że jest zbyt wcześnie, aby odrzucić negatywny wpływ tego procesu. Badacze zalecają kobietom karmiącym powstrzymywanie się od wszelkich używek, zarówno tytoniu i alkoholu.

Dodaj komentarz